Menu1

Programy komputerowe, które mogą przydać się chemikowi

Reakcje

Reakcje - program do przewidywania reakcji organicznych

Przemyślenia autora na temat tworzenia programów przewidujących przebieg i wynik organicznych reakcji chemicznych.

Opis programu Reakcje oraz informacje o stronach ChemFana ukazały się w największym polskim czasopiśmie komputerowym Chip 11/2000.

Uwaga!
Chemfan posiada wyłączność na dystrybucję programu Reakcje. Nie można zatem bez wcześniejszego specjalnego zezwolenia administratora serwisu Chemfan umieszczać programu do skopiowania na innych serwerach w internecie oraz na trwałych nośnikach informacji typu CD-ROM. Można natomiast umieszczać odnośniki do stron Chemfana zgodnie z regułami zawartymi w prawach autorskich dotyczących serwisu Chemfan.

Skopiuj program ver. 2.3 Najnowsze informacje o programie v. 2.3

Skopiuj program ver. 2.2 Informacje autora o programie v. 2.2

Skopiuj program ver. 2.0b Informacje autora o programie v. 2.0b

Skopiuj program ver. 1.5   Informacje autora o programie v. 1.5

Skopiuj program ver. 1.4

Skopiuj program ver. 1.1

Skopiuj program ver. 1.0

Status: freeware 

Opis:
Program Reakcje służy do przewidywania reakcji organicznych. Program potrafi "myśleć" chemicznie, tzn. chlorek zrobić z alkoholu a ten z alkenu itd. Niejednokrotnie programowi udaje się "wymyślić" rewelacyjną drogę reakcji! Autor obiecuje, że jeśli program wzbudzi większe zainteresowanie wówczas rozbuduje bazę danych programu. Z większości opcji programu najlepiej wychodzić używając BACKSPACE niż ESC aby przypadkowo nie wyjść do DOSu. 

Uwagi o programie można wpisywać do Księgi gości oraz ewentualnie podzielić się swoim komentarzem z innymi dyskutantami na liście dyskusyjnej chemfan@man.lodz.pl .

Zmiany w wersji 2.3
- Dopisano opcje 'full text' wyswietlania dlugich opisow pod reakcja. Funkcja jest wylaczana nadal poprzez <D>lugosc frazy.
- Dopisano procedury czytajace BAZA2.REA z tzw.'dlugimi komentarzami'. Procedury obslugujace 'sklejanie' sa tak napisane, ze nawet gdy nie znajda 'drugiego kawalka' to program nie zatrzymuje sie tylko zostanie wyswietlony odpowowiedni komunikat w miejscu brakujacego opisu i wszystko dziala dalej. Dopiski z BAZA2.REA nie obciazaja pamieci RAM i moga stac sie w przyszlosci np. encyklopedia. Byc moze kiedys program bedzie czytal *.PCX'y, ale wolabym zeby sam umial rysowac wzory.

 Zmiany w wersji 2.2
- dodano Prometejskiej Wiedzy Znicz
- jak zwykle przejrzano i poprawiono kilka procedur
- dopisano kilkanaście reakcji amidyn, alkinów, alkanów, alkenów

Zmiany w wersji 2.0b

 1.  - dodano opcje 'Szybkie uruchamianie' w CONFIG.REA. Program startuje wtedy szybko, bez strony tytułowej i używa tylko trybu tekstowego, co pozwala na współprace z dowolnym monitorem, karta i właściwie z dowolnym PC-tem. Jest to opcja w CONFIG.REA 'wyświetlanie fotografii VGA (T/N)' (wybrać N).
 2. - dodano funkcje <D>ługość frazy. Przy 'Długich' frazach ponad 100 liter z opisu jest wyświetlane (nie dotyczy to wszystkich opcji pracy programu). Wartość startowa jest w CONFIG.REA 'pelne komentarze T/N' (wybrac T), ale w czasie pracy programu również można to zmienić.
 3. - dodano podgląd ilości załadowanych reakcji przy ładowaniu bazy.
 4. - dopisano kilka nowych metod do bazy i poprawiono kilka istniejących (reakcje zwiazków Grignarda z NH2OR, #DAKINA I WESTA, substytucji nukleofilowej aromatycznej i nitroalkenów).
 5. - poprawiono wygląd bazy BAZA1.REA (wiele drobnych poprawek).
 6. - rozszerzono i poprawiono info (info3.txt) i przemyślenia (mysli3.txt)
 7. - programistyczne, niewidoczne ale najbardziej czasochłonne poprawki:
  - program wyszukuje powtarzające się opisy w bazie. Niby nic, ale daje to dużą oszczędność pamięci i przyspiesza nieco prace programu. Spowalnia to o ok. 20% ładowanie bazy (niezauważalne na PC > 486).
  - poprawiono działanie pętli w programie. Wielokrotne (>50) notoryczne wycofywanie się z różnych opcji programu w wersji 1.5 mogło doprowadzać do przepełniania stosu i kończyć się 'wysypaniem' DOS'u (ale nie było to groźne). W tej chwili stos nie zapełnia się nawet przy długotrwałej pracy programu.

Zmiany w wersji 1.5

 1.  - poprawiono procedurę przeszukiwania surowców pomocniczych (pojawiał się błąd na końcu rozwijanej listy)
 2.  - dopisano kilka nowych metod do bazy i poprawiono kilka istniejących (reakcje związków Grignarda oraz TosMIC - izocyjanku tosylometylu)
 3.  - rozszerzono i poprawiono info (info2.txt) i przemyślenia (mysli2.txt)
 4.  - przekompilowano program na krótszy aby powiększyć ilość wolnej pamięci.

Zmiany w wersji 1.1

 1. THINK - ulepszona metoda szukania n-poziomowych dróg syntezy (zamiast Drzewa syntez, które w tej wersji programu zostało usunięte). Według autora procedura ta potrafi lepiej przewidywać syntezy organiczne niż niejeden chemik. :) W odróżnieniu od procedury Ciąg, procedura Think pracuje poprawnie bez tymczasowego wykasowywania danych z bazy.
 2. Dopisanie do bazy danych kilku metod otrzymywania alkinów.

Zrzuty ekranu programu Reakcje w wersji 1.0:

 

Menu2