Menu1

Chemiczny "Hihot"

Zadanie zza kulis olimpiad chemicznych

Dawno, dawno temu zawody Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej odbywały się w pewnym pięknym kraju. Były to czasu, gdy organizatorzy nie dawali przetłumaczonych przez siebie zadań do sprawdzenia opiekunom drużyn. Niżej przedstawiamy jedno z najciekawiej przetłumaczonych zadań tej Olimpiady.

Zadanie:

Pewno mieszanie dwóch materiałów, które znajdują się w periodycznym systemie w rożnych grupach, reakcjonuje w całkowicie na cieple 56 cm3 H2, mierzone w normalnych warunkach i składają dwie związki ioniczne.

Przez rozpuszczenie tych związków w 270 mg H2O odbywa się całkowita reakcja w której używa się tylko 1/3 ilości wody. Po reakcji otrzyma się roztwór zasadniczy o koncentracji 30%.
W tym samym roztworze dzieli się pewny twardy jednolitny roztwór który reprezentuje 59,05% z ilości roztworu wynikającego z reakcji.
Roztwór twardy dzielony, straci przez kalcynacje 27 mg. Koncentracja roztworu zasadniczego wspadłaby się na 16,81%, jeśli do lratacji tego z ilością stoechioletnią weglanem amoniem odbywałoby się tylko reakcje tworzenia związku trudnego rozpuszczalnego i jeśli amon były w całkowicie eliminowany z systemu.
Determinować masę i związki inicjalnego mieszania.

* * *


Zachęcamy do podjęcia próby samodzielnego rozwiązania zadania. Ponieważ nie jest ono bardzo łatwe, za połowę rozwiązania jesteśmy gotowi uznać przetłumaczenie go na "zwykły" język polski, a za ćwierć sukcesu - prawidłowe odgadnięcie, co to jest "roztwór twardy dzielony" (odpowiedź).
Dodajmy jeszcze, ze Polacy mimo wszystko wypadli w opisywanych zawodach nieźle. Jednak od tego czasu w przygotowaniu tłumaczeń zadań uczestniczą reprezentanci wszystkich krajów.

(KCh 6/92)

Menu2